پلی وینیل الکل (PVA)

پلی وینیل الکل (Polyvinyl alcohol)

پلی وینیل الکل چیست؟

پلی وینیل الکل یک ترکیب شیمیایی است که به اختصار با نماد PVOH یا PVA نمایش داده می شود. این ماده آلی یک پلیمر مصنوعی محلول در آب است. مهمترین موارد کاربرد پلی وینیل الکل استفاده از آن در صنایع کاغذ سازی، نساجی و تهیه انواع پوشش می باشد. به طور طبیعی این ماده پلیمری سنتزی به صورت سفید یا در برخی موارد شفاف بوده و بدون بو است. برخی از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این پلیمر را در قسمت زیر مشاهده می کنید:

ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی پلی وینیل الکل به صورت زیر معرفی می شوند:

  •  نام های متداول: پلی اتانول – هوموپلیمر – پلی وینول – وینول
  •  فرمول مولکولی: (C2H4O)x
  •  خطر: غیر سمی – غیر قابل اشتعال
  •  دانسیته: 19/1 تا 31/1 گرم بر سانتی متر مکعب
  •  نقطه ذوب: 200 درجه سانتی گراد

کاربرد پلی وینیل الکل

ترکیب پلیمری پلی وینیل الکل به دلیل خاصیت غیر سمی بودن، تمایل کمتر به چسبندگی پروتئین و قابلیت سازگاری زیستی فوق العاده بالا، گزینه بسیار مناسب برای کاربردهای گسترده پزشکی می باشد. در مواردی که فناوری سنتز پلیمرهای زیستی برای داروها و برخی از ملزومات پزشکی مورد نیاز باشد، این ترکیب پلیمری، یک انتخاب ایده آل خواهد بود. کاربردهایی نظیر غضروف های تعویضی، لنزهای تماسی چشمی و همچنین برخی از قطره های چشمی با استفاده از پلیمر پلی اتانول قابل تهیه هستند.

در برخی از فرایندهای سنتز پلیمرها به عنوان یک ماده اشتراکی از پلی اتانول استفاده می شود. نقش این ترکیب در فرایندهای پلیمریزاسیون، یک تعلیق کننده است. از این ترکیب پلیمری همچنین برای سنتز برخی از پلیمرها استفاده می شود. در فرآیندهای تهیه پلیمرها، مونومرهای این ماده باید از لحاظ شرایط ترمودینامیکی و واکنش پذیری در حالت فعال قرار گیرند.

موارد ایمنی مربوط به پلی وینیل الکل

به دلیل اینکه ترکیب پلی وینیل الکل، کاربردهای گسترده تری در بسیاری از صنایع دارد، مسئله سمی بودن و خطرناک بودن آن بسیار اهمیت دارد. تجزیه بیولوژیکی پلیمر یا خاصیت زیست تخریب پذیری آن نیز حائز اهمیت است. به طور متداول، محلول ۵ درصد از این پلیمر برای ماهیان در آب ها، غیر سمی گزارش شده است. اگر این پلیمر به محیط زیست راه پیدا کند به تدریج و به آرامی تجزیه می شود.

 طبق برگه اطلاعات ایمنی و شیمیایی، پلی اتانول یک ترکیب اشتعال پذیر است و بنابراین در کلاس A طبقه بندی می شود. غباراتی که از این پلیمر در فضا پراکنده می‌شود ممکن است چشم ها و سیستم تنفسی را تحریک کند. افرادی که با این ماده سر و کار دارند لازم است از عینک، ماسک و لباس کار مخصوص استفاده کنند. اگر پوست دست یا چشم‌ ها با این پلیمر تماس پیدا کرد، لازم است با آب و صابون، محل تماس را به خوبی شستشو داد.

 انبارهای مخصوص نگهداری کیسه های پلی اتانول باید خشک و خنک بوده و مجهز به سیستم های تهویه قوی باشد. غبارات ناشی از این ماده نباید به سیستم تنفسی کارگران راه پیدا کنند.

بازار پلی وینیل الکل

بیشترین ظرفیت تولید پلی وینیل الکل در قاره آسیا در کشور چین متمرکز شده است. به این ترتیب طبق آخرین گزارشات، می توان اصلی‌ترین صادر کننده و تولید کننده این ترکیب پلیمری را کشور چین دانست. در منطقه آمریکای شمالی، دومین بازار بزرگ به پلی اتانول پلی اتانول قرار دارد. در این منطقه، هم عرضه و هم تقاضا برای PVA ثبت شده است.

بازار پلی‌وینیل‌الکل در خرید و فروش جهانی، بیشترین سهم را در مناطق آسیایی و اقیانوسیه آرام ثبت نموده؛ کشورهای آمریکای شمالی و کشورهای اروپایی، سایر مناطقی هستند که در این بازار فعال می باشند. برای اطلاع از قیمت و خرید این ماده با ما تماس بگیرید.