متوکسی پروپانول

متوکسی پروپانول (methoxy propanol)

متوکسی پروپانول چیست و چه کاربردهایی دارد؟

متوکسی پروپانول (که با نام های متداول پروپیلن گلیکول مونواتیل اتر، 1-متوکسی-2-پروپانول، PM و PGME شناخته می شود) یک مایع بی رنگ بوده که در آب حل می شود. این ترکیب آلی به شدت اشتعال پذیر و آتش گیر است. 1-متوکسی-2-پروپانول یکی از مشتقات متوکسی الکل ها است و فرمول مولکولی آن به صورت C4H10O2 نمایش داده می شود.

متوکسی پروپانول از واکنش میان ترکیب 1و2-اپوکسی پروپان و متانول در حضور یک کاتالیست تولید می شود. برای به دست آوردن این ترکیب آلی، انجام فرآیند تقطیر در مراحل پایانی واکنش، الزامی است. میزان تولید جهانی 1-متوکسی-2-پروپانول به طور تقریبی حدود 100000 تا 500000 تن می باشد.

سایر ویژگی های پروپیلن گلیکول مونواتیل اتر به صورت زیر معرفی می شوند:

  •  نام اصلی ترکیب: متوکسی پروپانول
  •  نام های متداول: 1-متوکسی-2-پروپانول / 1-متوکسی پروپان-2-اُل / 2-پروپانول،1-متوکسی
  •  وزن مولکولی: 12/90 گرم بر مول
  •  نقطه فلش پوینت: 89 درجه فارنهایت
  •  خطرات و ملاحظات: اشتعال پذیر – تحریک کننده

کاربرد متوکسی پروپانول

متوکسی پروپانول عمدتاً برای تهیه و سنتز ترکیب آلی پروپیلن گلیکول متیل اتر استات (PMA) موردر استفاده قرار می گیرد؛ اما از این ترکیب برای سایر صنایع شیمیایی و تولید مواد و محصولات دیگر نیز استفاده می شود.

پروپیلن گلیکول مونواتیل اتر در صنایع رنگ و پوشش، جلا دهنده ها، تولید جوهرهای رنگی، سنتز رزین ها، چسب لاستیک، تمیز کننده های فر – اجاق گاز و خودروها به کار می رود. همچنین 1-متوکسی-2-پروپانول به عنوان یک عامل تمیز کننده در صنایع الکترونیک و LCD مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد ایمنی مربوط به متوکسی پروپانول

متوکسی پروپانول ترکیبی با وزن مخصوص 924/0 می باشد که نقطه اشتعال پذیری برای آن، 33 درجه سانتی گراد معرفی شده است. به این ترتیب، این ترکیب آلی به شدت خطرآفرین بوده و می تواند به سرعت موجب آتش سوزی شود. بنابراین توضیحات، بشکه ها و مخازن مخصوص نگهداری و حمل 1-متوکسی-2-پروپانول باید در دمای پایین و در شرایط خنک نگهداری و ذخیره شوند. محیط انبارها باید خشک بوده و دارای تهویه مناسب باشد. بشکه های حاوی 1-متوکسی-2-پروپانول نباید در مجاورت منابع تولید گرما و حرارت قرار داده شوند.

هنگام حمل و نقل 1-متوکسی-2-پروپانول، این ترکیب در دسته مواد شیمیایی خطرناک طبقه بندی می شود و در گروه بسته بندی III قرار می گیرد؛ از نظر خطرآفرینی، این ترکیب در کلاس 3 رتبه بندی می شود و بسیار تحریک کننده و آلرژی زا می باشد.

بازار متوکسی پروپانول

با توجه به اینکه ماهیت ترکیب آلی پروپیلن گلیکول مونواتیل اتر به صورت مایع اشتعال پذیر است، حمل و نقل آن در بازارهای بین المللی در بشکه ها و مخازن پلیمری انجام می گیرد. بسته به سفارش مشتریان، مخازن مکعبی شکل یا بشکه های استوانه ای برای آنها در نظر گرفته می شود. مهم ترین نکته در خرید و فروش متوکسی پروپانول، توجه به شرایط استاندارد حمل این ماده است. توجه داشتن به اشتعال پذیری آن، از هر عامل دیگری، بیشتر اهمیت دارد.

کشورهای مختلف جهان در اروپا، آسیای شرقی و آمریکا، پروپیلن گلیکول مونواتیل اتر را تولید می کنند. قیمت فروش متوکسی پروپانول به ازای هر کیلوگرم محاسبه می شود. برای ثبت سفارش خرید می توانید با کارشناسان فروش در این شرکت تماس حاصل فرمایید.