متیل متاکریلات

متیل متاکریلات (methyl methacrylate)

متیل متاکریلات چیست؟

متیل متاکریلات (Methyl Methacrylate) همان متا اکریلیک اسید با فرمول مولکولی C5H8O2 است. این ماده به صورت مایعی شفاف، بیرنگ و با بویی تند و زننده است.  دمای ذوب آن 160 درجه سانتی‌گراد و دمای جوش آن 200 درجه سانتی‌گراد است. این ماده غیرمحلول در آب است اما در بیشتر محلول های ارگانیک قابلیت حل شوندگی دارد. همچنین این ماده، مایعی فرار و قابل اشتعال است. این ماده از سخت‌ترین پلیمرها به شمار می‌رود که شفافیت آن بیشتر از شیشه است و دارای سطح صاف و صیقلی می‌باشد. با اینکه شفافیت این مواد از شیشه بیشتر است اما نسبت به آن استحکام بیشتری در برابر ضربه و عوامل جوی دارند. 

تولید ساختار متیل‌متاکریلات به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است اما روش اصلی‌ تولید آن استفاده از استاتین سیانوهیدرین (ACH) است. این روش به این صورت است که ابتدا از واکنش هیدروژن سیانید (hydrogen cyanide) با استون (acetone)، استون سیانوهیدرین (acetone cyanohydrin) تشکیل می‌شود. بعد از آن این ماده با سولفریک اسید (sulphuric acid) واکنش می‌دهد و متااکریلیک سولفات (methacrylate sulfate) بوجود می‌آید. در نهایت این ماده با الکل و آب واکنش میدهد و ساختار متا اکرلیک اسید ایجاد می‌شود.

کاربرد متیل متاکریلات یا متا اکریلیک اسید به دلیل اینکه منومری برای تولید پلی‌متیل متاکریلات است بسیار وسیع و حائز اهمیت است. پلیمر متیل‌متاکریلات به عنوان تعدیل کننده ویسکوزیته روغن‌ها و تولید پوشش دهنده‌های کاغذی، چرم‌ها، منسوجات، رنگ‌های لاتکس و…  بکار میرود. همچنین از جمله کاربرد این ماده استفاده از آن به عنوان اشباع کننده بتن است. قریب به نیمی از تولیدات این ماده در صنایع اتومبیل سازی مصرف می‌شود. بعد از صنعت خودروسازی بیشترین سهم مصرف این ماده را به خود اختصاص می‌دهد. صنعت ساختمان‌ساز، روشنایی، تولید CD، اسباب بازی، خودکار، تزئینات و ساخت تندیس و صنایع الکتریکی از موارد دیگر استفاده از این ماده هستند.

خطرات متیل متاکریلات

در صورت تماس با پوست این ماده یک محرک ملایم پوست است ولی می‌تواند موجب تحریک پوست های حساس شود. در صورت تماس با پوست باید آن ناحیه با آب فراوان شستشو داده شود و در صورت تحریک با کرم نرم‌کننده پوشانده شود. با اینکه در زمینه خطرات متیل متاکریلات از آن به عنوان محرک آسم یاد می‌شود اما هیچ شهودی مبنی بر ایجاد حساسیت تنفسی در آن وجود ندارد. همچنین تاکنون هیچ اثر سرطان زایی از این ماده گزارش یا در طی آزمایش‌های متعدد حیوانی مشاهده نشده است. اثر مسمومیت این ماده در صورت استنشاق یا خوردن بسیار کم است اما در صورت خوردن یا استشمام آن گزارش هایی مبنی بر خارش و سوزش محدود دهان و مجاری تنفسی گزارش شده است.

فروش متیل متاکریلات

تولید و فروش متیل متاکریلات در سراسر دنیا اتفاق می افتد اما قیمت خرید متیل متاکریلات با توجه به کیفیت تولید این ماده متفاوت است. افزایش درخواست این ماده برای تولید پلی‌متیل متاکریلات و موارد دیگر کاربرد آن در طی سال‌های اخیر موجب تحریک قیمت فروش آن شده است. بیش از 50 درصد فروش متیل متاکریلات در زمینه اتومبیل سازی برای تولید پلی‌متیل متاکریلات صورت گرفته است. همچنین دومین صنایع تقاضا کننده خرید متیل متاکریلات، صنایع تولید رنگ و مواد پوشش دهنده هستند که از این ماده برای تولیدات خود استفاده میکنند.