اروزیل

اروزیل (Fumed silica)

اروزیل چیست؟

اروزیل یا در اصطلاح کف سیلیکا، یک ترکیب معدنی است که ماهیت اصلی آن، سیلیس یا دی اکسید سیلیسیوم است. این ترکیب جزو مواد شیمیایی خاص، با ساختاری ویژه و کاربرد های منحصر به فرد در صنایع شیمیایی و پالایشگاهی است. این ماده در حقیقت از تولید یک کف سیلیکا در حضور شعله تشکیل می شود. در ابتدا، اندازه دانه های اکسید سیلیسیوم برای تولید اروزیل، 5 تا 50 میلی متر است. این ذرات هیچ تخلخلی ندارند و سطح آنها دارای 50 تا 600 متر مربع در هر گرم است. دانسیته ذرات جامد سیلیس در این حالت، 160 تا 190 کیلوگرم در متر مکعب می باشد. 

اروزیل در اثر تشکیل یک کف سیلیکا، از دی اکسید سیلیسیوم در شعله به وجود می آید. این ترکیب از پیرولیز تتراکلرید سیلیکون یا ماسه کوارتز در شعله به وجود می آید که در دمای حدود 3000 درجه سانتی گراد (شعله قوس الکتریکی) تبخیر شده است. 

برخی از ویژگی های فیزیکی و شیمیایی اروزیل به صورت زیر می باشند:

  •  PH: 7/3 تا 5/4 در دمای 20 درجه سانتی گراد
  •  نقطه ذوب: 1700 درجه سانتی گراد
  •  شکل ظاهری: پودر جامد سفید رنگ – بدون بو
  •  دانسیته: 2/2 گرم بر سانتی متر مکعب
  •  حلالیت در آب: بیشتر از 1 میلی گرم در یک لیتر
  •  دمای تجزیه ای شیمیایی: بیشتر از 2000 درجه سانتی گراد

کاربرد اروزیل

مهم ترین موارد کاربرد اروزیل یا کف سیلیکا، استفاده از آن در صنایع مختلف به عنوان عامل ضخیم کننده یا غلظت دهنده است. در این حالت، این ترکیب موجب می شود ویسکوزیته مایع تقریباً افزایش پیدا کند. از طرفی دیگر، افزودن کف سیلیکا به ترکیبات دیگر، حالت ژل مانند به آنها می دهد؛ این کاربرد، بسته بندی و حمل و نقل محصولات را ساده تر می سازد.

سایر موارد استفاده اروزیل شامل صنایع رنگ و پوشش، صنعت لاستیک، تولید جوهرهای چاپ، تولید رزین های پلی استر، تولید برخی از مواد و محصولات آرایشی و بهداشتی، تهیه خمیر دندان، تنظیم ویسکوزیته چسب ها و روکش ها، تولید پانل های عایق و … می باشند.

موارد ایمنی مربوط به اروزیل

بسته بندی های حاوی اروزیل باید درب بسته بوده و در انبارهای خشک و خنک و مجهز به تهویه مناسب نگهداری شوند. ذخیره بسته های این ماده جامد باید در حالت استاندارد و به دور از تماس با منابع تولید حرارت یا رطوبت انجام گیرد. حتماً از عدم وجود منابع تولید جرقه های الکتریکی در انبارها اطمینان حاصل گردد.

کارگرانی که با ترکیب جامد اروزیل سروکار دارند باید از ماسک ایمنی، عینک و لباس کار مخصوص استفاده کنند. هوای انبارها یا محیط کار باید دارای تهویه باشد که غبارات کف سیلیکا به دستگاه تنفسی افراد وارد نشود. در صورتی که پوست یا چشم ها با این ترکیب تماس پیدا کرد باید محل تماس را فوراً با آب بشویید. کف سیلیکا ، خطر مسمومیت ندارد اما افراد باید اقدامات ایمنی را جدی بگیرند.

بازار اروزیل

خرید و فروش اروزیل در بازار در بسته بندی های 10 کیلوگرمی انجام می شود. اطلاعات کاملی در خصوص برترین کشورهای صادرکننده یا وارد کننده این ماده در دست نیست اما می توانید برای دریافت قیمت خرید اروزیل یا ثبت سفارش عمده با کارشناسان فروش تماس حاصل کنید.