پنتا اریتریتول

پنتا اریتریتول (Pentaerythritol)

پنتا اریتریتول چیست؟

پنتا اریتریتول ، یک ترکیب آلی با ساختار مولکولی نسبتاً پیچیده است. این ترکیب در دسته ترکیبات آلی پلی اُل ها طبقه بندی می شود و در حالت طبیعی به شکل جامد سفید رنگ است. از این ماده به طور گسترده در تولید مواد منفجره، پلاستیک ها، رنگ، لوازم آرایشی و بسیاری محصولات دیگر استفاده می شود. متداول ترین ساختار پنتا اریتریتول، یک اتم کربن مرکزی است که به 4 گروه هیدروکسی یا الکلی متصل است. کاربرد پنتا اریتریتول و ویژگی ها و خواص فیزیکی این ماده به صورت زیر معرفی می شوند:
  •  نام آیوپاک: 2و2-بیس (هیدروکسی متیل) پروپان-1و3-دی اُل
  •  نام های متداول: 2و2-بیس(هیدروکسی متیل) 1و3-پروپان دی اُل / تترا متیلول متان / مونو پنتا اریتریتول
  •  فرمول مولکولی: C5H12O4
  •  حلالیت در سایر حلال ها: محلول در متانول، اتانول، گلیسرول، اتیلن گلایکول و فرمآلدهید؛ نامحلول در استون، بنزن، پارافین، اتر و تتراکلرید کربن
  •  حلالیت در آب: 6/5 گرم در 100 سی سی آب 15 درجه
  •  جرم مولی: 15/136 گرم بر مول
  •  دانسیته: 396/1 گرم بر سانتی متر مکعب
  •  نقطه جوش: 276 درجه سانتی گراد
  •  نقطه ذوب: 5/260 درجه سانتی گراد
  •  فشار بخار: 0/00000008 میلی متر جیوه

کاربرد پنتا اریتریتول

پنتا اریتریتول در تهیه رزین های آلکیدی، مونومرهای ضد اشعه، تثبیت کننده پلی وینیل کلرید (PVC)، سنتز پلی اورتان، تهیه  استرها، تولید روان کننده های مصنوعی، آماده سازی و سنتز رنگدانه ها، آنتی اکسیدان ها و مواد منفجره استفاده می شود.

از این ترکیب آلی در سراسر جهان، 37٪ در رنگهای آلکیدی، 14.5٪ در جوهرهای آلکیدی، 11٪ در چسب های آلکیدی / سیلانت، 9٪ در پلاستی سایزرها، 8٪ در لاک های آلکیدی برای کف و چوب، 7٪ در روکش های ضد اشعه، 4٪ در روان کننده ها، 1.3٪ مواد منفجره و 8.2٪ در سایر کاربردها استفاده می شود.

گریدهای تجاری مختلفی از مونو پنتااریتریتول در دسترس است اما به طور عمده به صورت ترکیب مونو با درصد خلوص 98% مصرف می شود.

موارد ایمنی مربوط به پنتا اریتریتول

ترکیب شیمیایی تترا متیلول متان در شکل ظاهری شبیه به کریستال های سفید رنگ شکر است. خواص سمی و خطرناک بودن شدید از این ماده در گزارش ها ثبت نشده است اما تماس پوست دست یا چشم ها با این ترکیب آلی می تواند موجب خارش یا حساسیت شود. اگر غبارات این ترکیب شیمیایی، تنفس شود ممکن است دستگاه تنفسی را تحریک کند.

برای ذخیره و نگهداری مونوپنتا اریتریتول لازم است انبارهای این ترکیب شیمیایی و بسته بندی های مخصوص این ماده دارای محیط خشک و خنک بوده و همچنین مجهز به تهویه مناسب باشد. تهویه مناسب انبار از تجمع غبارات ناشی از جامد سفید رنگ در فضا جلوگیری می کند. بسته ‌بندی ‌های این ترکیب را  به صورت درب بسته نگهداری کرده و به دور از منابع تولید گرما نگهداری نمایید.

بازار پنتا اریتریتول

با توجه به کاربرد پنتا اریتریتول در صنایع مختلف، بازار خرید و فروش این ترکیب از رونق خوبی برخوردار است. میزان صادرات این ترکیب آلی حدود 351 میلیون دلار بوده است که این آمار در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسیده؛ طبق آخرین آمار، کشور چین بزرگترین صادر کننده و کشور آمریکا برترین کشور وارد کننده پنتااریتریتول است.

طبق آمار سال ۲۰۱۷، کشورهای برتر صادر کننده پنتا اریتریتول عبارتند از: کشور چین، سوئد، آلمان، اسپانیا و برخی از کشورهای آسیایی. برترین وارد کنندگان این ترکیب در جهان عبارتند از: آمریکا، هندوستان، کره‌ جنوبی، ژاپن و برخی از کشورهای آسیایی. برای اطلاع از قیمت این ماده با ما تماس بگیرید.