2اتیل هگزیل اکریلات

2 اتیل هگزیل اکریلات (Ethyl hexyl acrylate)

2 اتیل هگزیل اکریلات چیست؟

2 اتیل هگزیل اکریلات با فرمول مولکولی C11H20O2، به صورت مایعی شفاف و بیرنگ است که بوی تند و کپک زده می‌دهد. این ماده دارای جرم مولکولی 184.28 گرم بر مول است و حلالیت آن در آب کم است اما در الکل‌ها و اترها به خوبی حل می‌شود. نقطه ذوب و جوش آن به ترتیب 90- و 215 درجه سانتی گراد است و در دمای 175 درجه فارانهایت آتش می‌گیرد. بهترین دما برای نگهداری این ماده از 2 تا 8 درجه سانتی گراد است.

این ماده یک ساختار با قابلیت‌های زیاد است که به سرعت می‌تواند با طیف وسیعی از اکریلیک و وینیل مونومرها پلیمریزه شود. بنابراین می‌توان از آن در بستر وسیعی از کاربردها که در آن خواص کوپلیمر با وزن مولکولی بالا اهمیت دارد استفاده کرد. از موارد کاربرد 2 اتیل هگزیل اکریلات می‌توان به تولید پلیمرهای فوق جاذب، چسب، رزین، جوهر، رنگ و برخی موارد دیگر اشاره کرد.

 اتیل هگزیل اکریلات به روشنی، سفتی، مقاومت نور و حرارت و مقاومت شیمیایی مواد تولیدی کمک می‌کند. بنابراین یک کاربرد 2اتیل هگزیل اکریلات استفاده از آن در فرمولاسیون پایه رنگ‌ها و پوشش‌دهنده‌ها است به خصوص در شرایطی که فشار و دما حائز اهمیت است.

کاربرد 2 اتیل هگزیل اکریلات

از جمله کاربردهای این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  استفاده در فرآیند تولید همپلیمرها (homopolymer) مانند اسید اکریلیک، استرها، آمید، متاکریلات، آکریلنیتریل، میناات، وینیل استات، وینیل کلراید، وینیلیدین کلرید، استایرن، بوتادین و پلی استرهای غیر اشباع
  •  استفاده از آن در تولید چسب‌های حساس به فشار

استفاده در فرمولاسیون رنگ لاتکس به دلیل دارا بودن مقاومت خوب در برابر آب، انعطاف پذیری دمای پایین و مقاومت هوا و نور خورشید

خطرات 2 اتیل هگزیل اکریلات

به طور عمومی این ماده خطرات چندانی ندارد. بیشترین خطرات 2 اتیل هگزیل اکریلات زمانی اتفاق خواهد افتاد که به صورت مستقیم استنشاق شود. که در این صورت سوزش در مسیر تنفسی را با خود به دنبال خواهد داشت. در صورت ارتباط مستقیم با پوست می‌تواند منجر به خارش موضعی شود و در صورت برخورد با پوست حساس سوختگی هم ایجاد خواهد کرد.

بازار 2 اتیل هگزیل اکریلات

افزایش تقاضا در صنعت ساخت‌و‌ساز به خصوص در حوزه رنگ و پوشش‌دهنده‌ها یکی از عوامل مهم تغییر قیمت 2 اتیل هگزیل اکریلات بوده است. همچنین طیف گسترده کاربرد 2 اتیل هگزیل اکریلات که در بالا به آن اشاره شد موجب شده است که در شرایط کنونی کشور قیمت 2 اتیل هگزیل اکریلات افزایش یابد.