متیل استات

متیل استات (Methyl acetate)

متیل استات چیست؟

متیل استات (متیل اتانوآت) که با نام‌های MeOAc، acetic acid methyl ester و methyl ethanoate نیز شناخته می‌شود یک کربوکسیلات استر با فرمول شیمیایی CH3COOCH3 است. این ماده به صورت مایعی شفاف و اشتعال پذیر است که بوی مطبوعی مشابه بعضی از گونه‌های چسب یا لاک‌پاک‌کن دارد. دمای ذوب و جوش این ماده به ترتیب 98- و 56.9 درجه سانتی‌گراد است.  در بعضی موارد این ماده به عنوان حلال قطبی و چربی دوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده تشابه زیادی از نقطه نظر سمی بودن و حلالیت در آب با اتیل استات (ethyl acetate) دارد. مانند اتیل استات این ماده دارای قابلیت حل‌شوندگی 25 درصد در آب در دمای اتاق است اما در دماهای بالاتر میزان حلالیت آن در آب افزایش پیدا می‌کند. برای آشنایی با کاربرد متیل استات با ما همراه باشید.

کاربرد متیل استات

بیشترین موارد استفاده متیل اتانوآت برای پاکسازی مراکز آزمایشگاهی است اما شاید دیگر کاربرد متیل استات که استفاده از آن به عنوان لاک پاک کن یا رقیق کننده رنگ و رزین در عموم شناخته‌تر شده باشد. همچنین این ماده به عنوان یک واسط در جهت تولید دارو، چرم مصنوعی و طعم‌دهنده سنتزی بکار گرفته می‌شود. استفاده زیاد آن در تولید رنگ‌ها، رزین‌ها و پوشش‌ها به دلیل عدم وجود مواد آلی فرار در آن و در نتیجه سرعت تبخیر بالای آن است.

خاصیت چربی‌ دوستی و آب گریزی و در نتیجه خشک شدن سریع، آن را به یک حلال مناسب در باک کنندگی سطوح بدل کرده است. همچنین منجر می‌شود که برای تمیز کردن سطوح فلزی قبل از رنگ کردن و تجهیزات حساس به رطوبت مناسب باشد زیرا خیلی سریع تبخیر می‌شود و منجر به جذب آلاینده های هوا به سطح مورد نمی‌شود.

خطرات متیل استات

از مهمترین خطرات این ماده اشتعال پذیری بسیار بالای آن است. دمای اشتعال آن 10- درجه سانتی‌گراد است و در این دما ناگهان آتش می‌گیرد. خاموش کردن این ماده توسط دی اکسید کربن صورت می‌گیرد و با آب به راحتی خاموش نمی‌شود. تماس مستقیم این ماده با پوست می‌تواند منجر به سوزش و خارش شود. همچنین قرار گرفتن در معرض این ماده باعث تحریک چشم، بینی، گلو و سیستم عصبی خواهد شد.

خرید متیل استات

پیش‌بینی‌های جهانی نشان می‌دهد که رشد مرکب سالانه بازار متیل استات از سال 2019 تا 2023 به میزان 7 درصد رشد خواهد داشت. یکی از دلایل مهم این رشد افزایش استفاده از جوهرهای چاپ فلکسوگرافی است که ماده اصلی تولید آن متیل‌استات است. این جوهرها از آن دسته از جوهرهایی است که به دلیل دارا بودن سرعت تبخیر بالا به سرعت خشک می‌شوند. بنابراین در سیستم‌های چاپ بسته بندی کشورهای صنعتی مانند آمریکا، چین، هند و آلمان که نیاز به سرعت بالا در خشک شدن است از این نوع جوهر استفاده می‌شود.

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگزار بر بازار و قیمت متیل استات افزایش درخواست برای تولید فوم‌های تولید شده از این ماده است. فوم‌هایی که از وزن پایین، بافت عالی، عایق حرارت و انعطاف پذیری بالا برخوردار هستند.