بنتونیت

بنتونیت (Bentonite)

بنتونیت چیست؟

ترکیب شیمیایی بنتونیت که در بازار خرید و فروش مواد معدنی با نام بنتون ۳۴ شناخته می شود یکی از مواد معدنی متداول در صنایع نفت و پتروشیمی است. از لحاظی نیز می توان این ترکیب را مشابه با بنتونیت که یک ترکیب معدنی در چاه های حفاری است به شمار آورد. ترکیب شیمیایی Bentonite برای اولین بار در صنایع نفت و استخراج نفت و خدمات مربوطه مورد استفاده قرار گرفت. خواص روان کنندگی این ترکیب معدنی موجب شد کاربردهای گسترده از آن در حوزه نفت و استخراج  حاصل شود. ویژگی های روان کنندگی و مقاومت در برابر دماهای بسیار بالا در خاک هایی با ماهیت مواد آلی، نمونه ‌ای از کاربرد و قابلیت ‌های این ترکیب معدنی است.

ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی بنتونیت به صورت زیر معرفی می شوند:

  •  نام های متداول: بنتونیت-34
  •  خطر: تحریک کننده پوست و چشم ها – غیر قابل اشتعال – غبارات مضر
  •  دانسیته: 7/1 گرم بر سانتی متر مکعب 
  •  شکل ظاهری: جامد – پودری، سفید رنگ با بوی ملایم

کاربرد بنتونیت

ترکیب شیمیایی بنتونیت-۳۴ بر اساس خواص مشابه با خاک بنتونیت عمل می کند. موارد کاربردی این ماده نشان داده‌ اند که حدود ۴۰ سال است که از این ترکیب معدنی در صنایع روغن، نفت و معدن استفاده می شود. قیمت خرید و فروش این ترکیب از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

یکی از مهمترین موارد کاربرد بنتونیت ۳۴ استفاده از آن به عنوان افزودنی در مخلوط لجن ها یا خاک های محل حفاری چاه های نفت است. اگر این ترکیب به خاک اضافه شود، ویسکوزیته را کاهش داده و روان روی را افزایش می دهد. در نتیجه، بازدهی کار افزایش پیدا می کند. خرید این ترکیب از لحاظ قیمت مقرون به صرفه می باشد.

یکی دیگر از موارد استفاده از بنتون ۳۴ نقش آن در پایدار کننده ترکیب امولسیون است. در دماهای بالا این ترکیب می تواند یک ساختار پایدار را به مایعات ببخشد. لزوماً این ترکیب شیمیایی برای محیط زیست خطرناک نیست.

موارد ایمنی مربوط به بنتونیت

ترکیب شیمیایی معدنی بنتونیت-۳۴ به طور کلی برای محیط‌زیست خطر جدی در پی ندارد اما طبق اطلاعاتی که در برگه ایمنی شیمیایی این ترکیب عنوان شده است، لازم است کارگرانی که با این ماده کار می کنند هنگام کار حتماً از تجهیزات محافظ شخصی نظیر ماسک، عینک محافظ، دستکش و لباس کار استفاده کنند.

لازم است بسته بندی های این ترکیب در محل خشک و خنک دارای تهویه مناسب نگهداری شوند. همیشه کیسه های حاوی این ترکیب معدنی باید درب بسته باشند؛ ترجیحاً کیسه ها به دور از منابع تولید حرارت و گرما نگهداری شوند. در صورت آتش سوزی، خاکستر و گازهای کربن دی اکسید منتشر می‌شود که موجب خفگی و مسمومیت با خواهد شد. تماس طولانی مدت با غبارات Bentonite موجب تحریک دستگاه تنفسی خواهد شد.

بازار بنتونیت

به طور متداول، خرید و فروش بنتونیت ۳۴ در کنار بنتونیتیت در کیسه های ۲۵ یا ۳۰ کیلوگرمی طبق نیاز مشتری انجام می‌گیرد. در صورت ثبت سفارش عمده، می‌توان آنها را در کیسه های 1000 کیلوگرمی حمل نمود. برای دریافت قیمت خرید این ماده معدنی با کارشناسان فروش در ارتباط باشید.