بایپرن

بایپرن (bayperne)

بایپرن چیست؟

بایپرن، نام دیگر پلی کلروپرن یا نئوپرن است. به خاطر خاصیت الاستومری که این پلیمر دارد به عنوان اولین لاستیک مصنوعی شناخته شده است. حلال آن تولوئن می باشد و دارای دانسیته 1.253 گرم بر سانتی متر است. دارای دمای ذوب بالای 120 درجه سانتیگراد است و  سختی آن برابر 20 تا 95 است. هر واحد پلی کلرو پرن دارای دو پیوند دوگانه است به همین دلیل به آن دی ان گفته می شود. در ادامه خطرات و کاربرد بایپرن را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

از خصوصیات فیزیکی آن می توان به مقاومت به روغن اشاره کرد. بایپرن در شعله می سوزد و بعد از اینکه شعله را از آن جدا کنیم باز به سوختن ادامه می دهد. رنگ شعله بایپرن زرد متمایل به نارنجی است و به هنگام سوختن بوی زننده ای دارد.  نئوپرن به صورت جامد و یا لاتکس موجود می باشد. از مسیر های مختلف شیمیایی می توان بایپرن را بدست آورد. از دیگر ویژگی های آن به خاصیت چسبندگی به فلز،  طول عمر بالا، و مقاومت بسیار بالا نسبت به مواد خورنده می توان نام برد. بایپرن ها معمولا با یک شماره سه رقمی مشخص می شوند که هر کدام از این عدد ها نماینگر مفهومی می باشند. تبلور، میزان ویسکوزیته و پیش پخت شدن پلیمر از جمله این مفاهیم می باشد.

کاربرد بایپرن

کاربرد بایپرن را می توان به دو دسته عمومی و ویژه تقسیم نمود. از صنایع چسب سازی تا ساخت قطعات لاستیکی می توان نام برد. قطعات لاستیکی مانند: شیلنگ، پروفیل، سیم و کابل برق، لاستیک های اسفنجی، ورقه های لاستیکی، کفپوش است که از کاربرد بایپرن است. لاستیک کلروپرن اولین بار  توسط یک شرکت آمریکایی ساخته شد و جزو اولین لاستیک های مصنوعی می باشد. این لاستیک به روش پلیمریزاسیون امولوسیونی یا رادیکالی آزاد کلروپرن خالص در دمای 38 درجه در کنار گوگرد تهیه می شود. 

این ماده به صورت جامد و لاتکس وجود دارد. در واقع خواص منحصر به فرد این ماده موجب شده که دارای کاربردها ی مختلفی باشد. به عنوان مثال استحکام مکانیکی بالای بایپرن و مقاومت بالای آن در برابر نور خورشید و ازن و همچنین مقاومت در برابر پیر شدگی از دیگر علت های زیاد بودن کاربرد بایپرن است. بایپرن ضد آتش است و خاصیت چسبندگی به بسیاری از سطوح را دارد و از این ویژگی برای تولید چسب از این ماده استفاده می کنند. این ماده نسبت به سوخت و روغن نیز مقاوم است. بایپرن 321 کلرو پرن اصلاح شده است که از درجه بالای تبلور و ویسکوزیته متوسط برخوردار است. این لاستیک از انواع کلروپرنی است که به مقدار زیاد در ساخت چسب از آن استفاده می شود. چسب های ساخته شده از آن بسیار سریع عمل می کنند و پیوند قوی ایجاد می کنند.

خطرات بایپرن

خطرات بایپرن یکی از گزینه هایی است در کنار شناخت تنوع بالای محصولات این ترکیب باید در نظر داشت شاید بیشترین خطرات در حین ساخت ترکیبات بایپرن وجود داشته باشد و زمانی که در تولید انواع محصولات موارد ایمنی، رعایت نگردد. چندین روش برای ساخت ترکیبات نئوپرن وجود دارد که هر کدام نیاز به دقت و رعایت نکات ایمنی دارد اگر در حین تولید این محصولات از مواد اولیه مرغوب و روش های صحیح علمی استفاده نشود، محصولات بدست آمده دچار مشکل بهداشتی خواهد بود و برای افراد جامعه که با این ترکیبات تماس دارند مشکلات بی‌شماری پیش خواهد آمد البته همانطور که گفته شد نئوپرن شامل طیف وسیعی از محصولات می باشد و رعایت نکات ایمنی و همچنین رعایت قوانین و استاندارد های لازم برای تولید در این زمینه بسیار ضروری می باشد.

یکی از خطرات بایپرن اشتعال پذیری بالای این ماده می باشد. باید در حین کار با آن موراد ایمنی را رعایت کنید. مقاومت این ماده در برابر اکسیداسیون شیمیایی و گرما موجب شده تا فرد در حین کار با آن دچار آسیب نشود.

بازار بایپرن

اولین تولید کنندگان بایپرن در آمریکا بوده اند ولی امرزه با پیشرفت علم و وجود صنایع پتروشیمی و دسترسی  به مواد شیمیایی ساخت این ماده در ایران در حال انجام است. البته استفاده از این ماده در صنایع مختلف موجب شده تا  ایران مجبور به واردات نیز باشد. به طوریکه  سالانه مقادیر زیادی از بایپرن وارد کشور می شود. یکی از معایب این ماده قیمت بالای آن است. در حین انبار و یا جابجایی ماده پلی کلروپرن باید به مقاومت پایین این ماده به سرما و دمای پایین اشاره کرد. همچنین باید دقت لازم جهت محل انبار کردن این ماده و زمان جابجایی این ماده را در نظر گرفت.

بازار بایپرن مانند محصولات متنوعی که از این ترکیب حاصل می شود، بسیار بزرگ است و با توجه به اینکه کشورهای مختلفی سازنده این محصول می باشد دارای رقابت بسیار زیادی است.  برای خرید بایپرن می توانید از طریق فروشگاه های فروش مواد شیمیایی اقدام کنید و یا با جستجویی ساده در اینترنت این محصول را از طریق فروشگاه های اینترنتی خرید نمایید. نئوپرن به عنوان یک ماده پلیمری  که دارای خواص بسیار زیادی است دارای بازار خرید و فروش بزرگی است که خریداران بسیاری از صنایع مختلف دارد.