هاردنر پلی آمین

هاردنر پلی آمین (Polyamine Hardeners)

هاردنر پلی آمین چیست؟

هاردنر پلی آمین به ترکیبی اطلاق می شود که به عنوان افزودنی به رزین هایی نظیر رزین اپوکسی مورد استفاده قرار می گیرد. رزین ها موادی هستند که عموماً به شکل مایع بوده و ویسکوزیته قابل توجهی دارد. افزودن یک هاردنر به رزین ها موجب خشک شدن و سخت شدن مخلوط رزین و هاردنر می شود. هاردنر به معنای “سخت کننده” است. 

هاردنرپلی‌آمین با نام هاردنر پلی آمین آروماتیک نیز شناخته می شود و به ترکیباتی گفته می شود که بیش از دو گروه آمین داشته باشند. این ترکیبات، شبیه به ترکیبات پلیمری هستند و از مشتقات آمونیوم محسوب می شوند. اکثر این پلیمرها در دمای اتاق، کریستال های جامد هستند اما  هاردنر به صورت مایع می باشد.

کاربرد هاردنر پلی آمین

مهم ترین و اصلی ترین کاربرد هاردنر پلی آمین، استفاده از آن به عنوان عامل سخت کننده و خشک کننده رزین های اپوکسی است. از رزین ها در صنعت در موارد مختلفی استفاده می شود. بسیاری از کسب و کارهای حوزه ساختمان نیز از رزین ها و هاردنرها استفاده می کنند. به طور مثال، تهیه و اجرای انواع کفپوش های صنعتی، اجرای پوشش های محافظ برای سطوح فلزی نظیر مخازن، نمونه هایی از کاربرد هاردنرپلی آمین و رزین ها هستند. مهم ترین ویژگی های هاردنر پلی آمین شامل انعطاف پذیری، مقاومت بالا در برابر خوردگی و اثرات مواد شیمیایی می باشد. این ماده در بازار با کدها و گریدهای مختلف تجاری شناخته می شود.

موارد ایمنی مربوط به هاردنر پلی آمین

موادی که با نام هاردنر برای مخلوط کردن با رزین ها به کار می روند به طور عمومی اشتعال پذیر و قابل انفجار نیستند اما لازم است کارگران هنگام کار با این ماده حتماً از دستکش استفاده کنند. هاردنر و رزین خاصیت سمی بودن برای پوست دست افراد دارند لذا توصیه می شود به هیچ عنوان کارگران بدون لباس کار، با این مواد کار نکنند. به دلیل اینکه این نوع هادرنر با کدهای متفاوت در بازار وجود دارند، لازم است هنگام استفاده از هر کد، دستور العمل استفاده و برگه اطلاعات ایمنی آن هاردنر را تهیه نمود.

بازار هاردنر پلی آمین

هاردنرپلی‌آمین، یکی از پرفروش ترین مواد شیمیایی در بازارهای جهانی است که در بسیاری از موارد در صنایع بخصوصی کاربرد دارد. این ماده شیمیایی جزو معدود ترکیباتی است که در کنار رزین های اپوکسی به فروش می رسد. طبق آمار و ارقامی که در سال 2017 درباره مبادله این ماده در بازارهای جهانی ثبت شده است، میزان درآمد دلاری ناشی از صادرات و فروش هاردنر پلی آمین، چیزی حدود 856 میلیون دلار می باشد. این رقم در مقایسه با سال های قبل، سیر نسبتاً صعودی داشته است.

فروش هاردنرپلی آمین در بازارهای جهانی در سال های 1998 تا حدود سال 2015 با نوسانات بسیار شدید و با افت و خیزهای قابل توجه مواجه بوده است. در این بازار، برترین کشورهای صادر کننده این هاردنر شامل چین، بلژیک – لوکزامبورگ، آلمان و آمریکا می باشند. برترین کشورهای وارد کننده این ماده شامل کره جنوبی، ژاپن، آلمان و تایلند هستند. برای خرید و اطلاع از قیمت هاردنرپلی‌آمین با ما تماس بگیرید.