پترورزین

پترورزین (Petroleum Resin)

پترورزین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پترورزین یا رزین های نفتی به عبارت انگلیسی با Petroleum Resin نمایش داده می شود. این مواد شیمیایی کاربردهای وسیعی در صنایع دارند و شاید با نام آنها به ندرت روبه‌رو بوده اید. ترکیبات رزین های نفتی یا رزین های نفتی ساختار پلیمری دارند و در انواع و اقسام مختلف در بازار به فروش می رسند. رزین های نفتی معمولاً با تعداد هیدروکربن شناخته می شوند. اگر در بازار خرید و فروش پترو رزین با نام رزین هیدروکربن برخورد کرده‌اید، در حقیقت، منظور، همان رزین های نفتی می باشد. این ماده در صنایع کاربرد زیادی دارد.

هیدروکربن های پنج کربنه و 9 کربنه دو نمونه از انواع پترو رزین هستند که توسط شرکت های فعال در این حوزه تولید می‌شوند. این ترکیبات شیمیایی معمولاً به شکل گرانول های جامد نرم، زرد، سفید، شیری و زرد می باشند. بسته به اینکه تعداد هیدروکربن ها در رزین های نفتی چند عدد است، رنگ های این محصول، متفاوت می باشد. برای ترکیبات رزین های نفتی هم مانند سایر ترکیبات آلی، خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی عنوان می شود.

کاربرد پترورزین

انواع کاربرد پترورزین در صنایع مختلف معرفی شده است. مهمترین و اصلی ترین کاربردهای این ترکیب شیمیایی استفاده از آنها در صنایع رنگ و رزین و انواع پوشش ها است. به طور مثال از پترو رزین C9 برای رنگ کردن کاغذ، ساخت مواد منفجره، تولید انواع جوهرهای رنگی، صنعت لاستیک و پلاستیک، در صنایع تولید مواد جلا دهنده و براق کننده و غیره استفاده می شود.

یکی دیگر از موارد کاربرد پترورزین استفاده از آنها در صنعت تولید چسب و نوار چسب است. بسیاری از چسب های صنعتی و انواع چسب چوب با استفاده از رزین های هیدروکربنی تولید می شوند و مخلوط رزین ها نیز برای این صنعت بسیار مناسب هستند.

موارد ایمنی مربوط به پترورزین

ترکیب شیمیایی پترورزین از نظر شیمیایی خطرناک نبوده و خواص سمی یا اشتعال پذیری ندارد. لازم است بسته ‌بندی ‌های این ترکیب شیمیایی را در انبارهای خشک و خنک و به دور از منابع جرقه یا گرما نگهداری کرد. انبارهای مخصوص نگهداری پترورزین باید مجهز به امکانات اطفاء حریق باشد و از تهویه مطلوب برخوردار باشد. رطوبت و شرایط دمایی و آلودگی در انبارهای نگهداری رزین های هیدروکربنی باید همواره کنترل شود.

بازار پترورزین

خرید و فروش پترورزین در بازارهای جهانی در کیسه های بسته بندی شده استاندارد با وزن معمولی ۲۵ کیلوگرم انجام می شود. کیسه هایی مخصوص نگهداری این ماده شیمیایی از جنس پلی پروپیلن تهیه شده است. قیمت پترورزین بر اساس وزن کیسه های بسته بندی شده و قیمت نهایی تولید آن در کارخانه گزارش می شود. برای مشتریانی که رزین های هیدروکربنی را به صورت عمده سفارش می دهند، کیسه های مخصوص این ترکیب شیمیایی بیشتر از ۲۵ کیلوگرم وزن دارد و همچنین امکان بسته‌ بندی این رزین ها در کیسه های ۱۰۰۰ کیلو گرمی نیز وجود دارد.