متوکسی پروپیل استات

متوکسی پروپیل استات (methoxy propyl acetate)

متوکسی پروپیل استات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

متوکسی پروپیل استات (که با نام های PMA  و 1-متوکسی استوکسی پروپان و یا پروپیلن گلیکول مونومتیل اتر-1 و 2-استات نیز شناخته می شود)، یک مایع شفاف بوده که از نظر حلالیت در آب، نسبتاً محلول است. این ترکیب آلی، یک حلال با فراریت متوسط است و بویی ملایم دارد. فرمول مولکولی متوکسی پروپیل استات به صورت C6H12O3 نمایش داده می شود.

متوکسی پروپیل استات از واکنش میان اتیلن یا پروپیلن، اکسید و یک الکل تشکیل می شود. این فرم از گلیکول مونواترها در اثر فرآیند استری شدن با اسید استیک به ترکیب متوکسی پروپیل استات تبدیل می شوند.

میزان تولید جهانی PMA چیزی در حدود 300000 تا 500000 تن به صورت سالانه می باشد.

برخی از مهم ترین ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی PMA به صورت زیر معرفی می شوند:

  •  نام ماده: متوکسی پروپیل استات
  •  شکل ظاهری: مایع شفاف – با بویی ملایم
  •  نقطه ذوب: 87- درجه سانتی گراد
  •  نقطه جوش: 146 درجه سانتی گراد
  •  فلش پوینت: 42 درجه سانتی گراد
  •  وزن مخصوص: 960/0
  •  حلالیت: 8/19 گرم در یک لیتر در دمای 25 درجه
  •  دمای خود اشتعالی: 333 درجه سانتی گراد
  •  وزن مولکولی: 16/132 گرم بر مول
  •  خطرات و ملاحظات ایمنی: قابل اشتعال و تحریک کننده

کاربرد متوکسی پروپیل استات

کاربرد متوکسی پروپیل استات در موارد مختلف و در بسیاری از صنایع معرفی شده است؛ اولین و مهم ترین موارد کاربردی این ترکیب آلی، استفاده از آن به عنوان حلال آلی یا حلال صنعتی قدرتمند در صنایع تولید رنگدانه ها و رزین ها است. در تولید انواع رنگ های جلا دهنده و براق کننده مبلمان و چوب ها از PMA به عنوان حلال استفاده می شود.

یکی دیگر از موارد کاربرد متوکسی پروپیل استات، استفاده از آن در صنعت رنگدانه های محلول در صنعت چاپ است. این ترکیب آلی در فرآیندهای رنگ در صنعت چرم و نساجی به کار می رود. از این ماده به عنوان یک ماده یکنواخت کننده در پوشش های سطح استفاده می شود. این ماده برای پوشش هایی که شامل پلی ایزوسیانات ها هستند بسیار ایده آل است. حلال فوق برای صنایع الکترونیک به عنوان یک تمیز کننده عمل می کند.

موارد ایمنی مربوط به متوکسی پروپیل استات

PMA به طور کلی مایعی شفاف با میزان خطرآفرینی و اشتعال پذیری قابل توجه است. این حلال آلی در بازارهای جهانی در بشکه های 200 کیلوگرمی به فروش می رسد و به همین منظور باید استانداردهای لازم را برای حمل و نقل بشکه ها در نظر گرفت.

از نظر خطرات متوکسی پروپیل استات، این ترکیب در کلاس 3 طبقه بندی می شود؛ برای سیستم های حمل و نقل بشکه های حاوی این ماده نیز در دسته III قرار می گیرد. نقطه اشتعال این ماده در ظروف سربسته حدود 42 درجه سانتی گراد معین شده است.

 

بازار متوکسی پروپیل استات

این ماده به صورت صنعتی در بسیاری از کارخانه های شیمیایی در سراسر جهان تولید می شود. اطلاعات کافی در خصوص رتبه بندی کشورها از نظر میزان تولید، صادرات و واردات این ماده در دست نیست اما سفارش خرید و فروش متوکسی پروپیل استات به صورت عمده و بشکه ای در حال انجام است. برای دریافت قیمت این ماده می توانید با کارشناسان فروش در این شرکت تماس حاصل کنید.