سیلیکات آلومینیوم

سیلیکات آلومینیوم (Aluminium silicate)

سیلیکات آلومینیوم چیست؟

ترکیب شیمیایی سیلیکات آلومینیوم که به نام آلومینیوم سیلیکات نیز معروف است یک نمک معدنی متشکل از آلومینیوم، اکسیژن و سیلیکات است. یک ترکیب رس شکل می تواند از مخلوط کردن آلومینیم سیلیکات و آب به دست آید. در مقیاس سختی مواد معدنی، این ترکیب شیمیایی در رده سختی 1 تا 2 دسته بندی می شود. ضریب شکست آلومینیوم سیلیکات برابر با 56/1 و دانسیته آن حدود 2.8 تا 2.9 می باشد. در ادامه کاربرد سیلیکات آلومینیوم را مورد بررسی قرار می دهیم.

سیلیکات آلومینیم در سه شکل معدنی تشکیل می شود: آندالوزیت، کیانیت و سلیمانیت، که همه آنها دارای فرمول شیمیایی Al2SiO5 هستند اما دارای ساختارهای کریستالی با یکدیگر متفاوت می باشند.

 ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده به صورت زیر معرفی می شوند:

 

  •  فرمول مولکولی: Al2SiO5
  •  خطر: تحریک کننده، غبارات نسبتاً خطرناک برای دستگاه تنفسی
  •  جرم مولی: 162 گرم بر مول
  •  دانسیته: 2.9 گرم بر سانتی متر مکعب

کاربردهای سیلیکات آلومینیوم

یکی از موارد کاربرد آلومینیوم سیلیکات، تهیه آنتی اسیدها و همچنین استفاده به عنوان ماده ضخیم کننده مواد آرایشی و سایر محصولات زیبایی و آرایشی است. همچنین از این ماده به عنوان یک ماده غیر فعال برای دئودورانت ها به کار می رود. سیلیکات آلومینیم برای کاربردهای صنعتی نیز به کار می رود؛ از فرم “کیانیت” آلومینیم سیلیکات در صنایع سرامیک به عنوان ماده نسوز استفاده می شود؛ این ترکیب در ساخت مواد عایق الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد در صنایع شیشه سازی، ذوب فلزات و ریخته گری، نساجی، لاستیک سازی، لعاب کاری، تولید چسب، صنایع غذایی و پودرهای شوینده یا مواد بهداشتی سایر موارد استفاده از سیلیکات آلومینیوم هستند. آلومینیم سیلیکات سدیم حاوی آب است و به آن آلومینیم سیلیکات سدیم هیدراته گفته می شود؛ از این ماده به عنوان عامل جلوگیری توده یا کلوخه در غذاهای پودر شده استفاده می شود.

موارد ایمنی مربوط به سیلیکات آلومینیوم

سیلیکات آلومینیم یک ترکیب جامد غیر قابل اشتعال است. تماس با این ماده معدنی می تواند موجب تحریک چشم ها و پوست شود. اگر افراد، گرد و غبار ناشی از این جامد معدنی را تنفس کنند در موارد حاد موجب مشکلات تنفسی خواهد شد. بسته بندی های حاوی این ترکیب جامد باید در انبارهای خشک و خنک و به دور از هر گونه مواد مرطوب یا اسیدها نگهداری شود. ترجیحاً انبارها باید از تهویه عالی برخوردار باشند.
لازم است افرادی که با سیلیکات آلومینیم در تماس هستند باید هنگام کار با این ماده از عینک ایمنی، دستکش و لباس کار مخصوص استفاده کنند. توصیه می شود افراد حتماً از ماسک مخصوص دارای فیلتر استفاده کنند.

بازار سیلیکات آلومینیوم

خرید و فروش سیلیکات آلومینیوم در بسته بندی های 25 یا 50 کیلوگرمی در بازارهای جهانی انجام می گیرد. در صورت ثبت سفارش عمده، حمل و فروش آلومینیم سیلیکات در کیسه های 1000 کیلوگرمی نیز امکان پذیر می باشد. اطلاعات کاملی از آمار جهانی صادرات یا واردات این ترکیب یا نمک های سدیم، پتاسیم یا منیزیم آن در دست نیست اما به نظر می رسد بزرگ ترین و اصلی ترین سیلیکات آلومینیم در جهان، کشور چین می باشد. برای اطلاع از قیمت و خرید این ماده با ما تماس بگیرید.