بوتیل اکریلات

بوتیل اکریلات (Butyl acrylate)

بوتیل اکریلات چیست؟

مونومر بوتیل‌ اکریلات (Butyl Acrylate) مایعی شفاف با بویی تیز است و دارای قابلیت حل شوندگی کم در آب و انواع محلول‌ها با چگالی کمتر از آب است. این منومر اکریلیکی دارای ساختار شییمیایی مولکولی C7H12O2 است. این ماده دارای الاستیسیته بالاست و از جمله مهمترین خواصش مقاومت بالا در برابر شکست است. نقطه جوش و ذوب این ماده به ترتیب 145 درجه و 64- درجه سانتی گراد است. این ماده اشتعال‌پذیر دارای نقطه اشتعال 39 درجه سانتی گراد است. بوتیل‌اکریلات از واکنش اسید کلریک با نان بوتانول در درجه حرارت بالا تولید می‌شود.

بوتیل‌اکریلات دارای یکی از سه ماده بازدارنده فرآیند پلیمریزه هیدروکینون (Hydroquinone)، منومتیل اتر هیدروکینون (Monomethyl ether of hydroquinone) و هیدروکسی تولین بوتیله شده (Monomethyl ether of hydroquinone) است. مهمترین کاربرد بوتیل‌اکریلات سنتز هموپلیمرها و کوپلیمرها است و به عنوان ماده انفعالی در تولید مواد پوششی، رنگ ها، چسب ها، منسوجات، پلاستیک ها و الاستومرها استفاده می‌شود.

خطرات بوتیل اکریلات

مونومر بوتیل‌ اکریلات دارای بوی بسیار نامطبوع است که میتواند در هنگام کار کردن با آن، اشخاص را دچار مشکل کند. با اینحال این بوی ناخوشایند نشان دهنده خطر احتمالی برای سلامتی نیست. مایع و بخار این ماده میتواند منجر به خارش محدود چشم شود که در صورت تداوم میتواند به قرنیه آسیب بزند که این مورد از اهم خطرات بوتیل‌اکریلات است. تماس مستقیم محدود با پوست میتواند منجر به خارش و قرمزی موضعی پوست شود اما اگر این تماس در مدت مدید اتفاق افتد منجر به خارش های شدید پوستی  و آلرژی های پوستی مداوم خواهد شد.

این ماده سمی است و در صورت خورده شدن ممکن است موجب سوزش یا زخم های معدوی و ریوی شود. همچنین از خطرات بوتیل اکریلات در صورت خورده شدن، سوختگی دهان و حلق است. بخار این ماده در صورت استشمام در غلظت بالا موجب خارش شدید و آزاردهنده خواهد شد.

از خطرات بوتیل‌اکریلات قابلیت اشتعال پذیری بالا این ماده است که میتواند به راحتی در مجاورت حرارت کم، جرقه و آتش مشتعل شود. بنابراین این ماده باید در یک محیط سرد، خشک و دارای تهویه مناسب ذخیره شود. همچنین این ماده باید از مواد اکسید کننده، حرارت و تابش نور مستقیم خورشید دور بماند. بخار متراکم این ماده و نگهداری از آن در شرایط نامطلوب می‌تواند منجر به ایجاد انفجار شود.

خرید بوتیل اکریلات

این ماده در داخل کشور نیز توسط پتروشیمی و برخی کارخانه‌ها تولید می‌شوند اما میزان تولید این ماده در کشور جهت مصارف صنعتی کافی نیست. بنابراین سالانه مقادیر زیادی از فرآیند خرید بوتیل اکریلات از طریق بازرگانی‌های بین المللی صورت می‌گیرد. کمپانی‌های زیادی در سراسر جهت مشغول به فروش بوتیل اکریلات هستند که میتوان از طریق آن ها این ماده را تامین کرد اما نکته بسیار مهم در تامین این ماده شرایط حمل  و نگهداری آن است، زیرا این ماده تنها در شرایط مخصوص پایدار است و کمی دمای بالا منجر به فرآیند بسپارش آن می‌شود. همچنین بالا بودن رطوبت میتواند نرخ بسپارش این ماده را افزایش دهد. فلذا قیمت بوتیل اکریلات میتواند علاوه بر کیفیت محصول با توجه به شرایط حمل آن نیز متغیر باشد.