تیتانیوم دی اکسید

تیتانیوم دی اکسید (Titanium dioxide)

تیتانیوم دی اکسید چیست؟

تیتانیوم دی اکسید، یک ترکیب معدنی به فرمول Tio2 است که عموماً با نام تیتانیوم IV اکساید یا تیتانیا شناخته می شود. این ماده یک رنگدانه جامد سفید با کاربردهای گسترده در صنایع مختلف است. ساختار مولکولی این ماده به صورت مکعب مستطیل گزارش شده است که در نتیجه مطالعات ساختاری و میکروسکوپی به دست آمده است. متداول ترین کاربردهای تیتانیوم دی اکسید، استفاده از آن در صنایع رنگ و پوشش و همچنین صنایع آرایشی بهداشتی و مواد غذایی می باشد. در ادامه مطلب با موارد استفاده دی اکسید تیتانیوم بیشتر آشنا می شویم.

ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی تیتانیوم دی اکسید به صورت زیر معرفی می شوند:

  •  نام آیوپاک: تیتانیوم‌دی‌اکسید
  •  نام های متداول: تیتانیا – روتایل – آناتاز
  •  فرمول مولکولی: Tio2
  •  خطر: تحریک کننده پوست – چشم ها – مجاری تنفسی
  •  حلالیت در آب:
  •  جرم مولی: 86/79 گرم بر مول
  •  دانسیته: 23/4 گرم بر سانتی متر مکعب در حالت روتایل
  •  نقطه جوش: 2972 درجه سانتی گراد
  •  نقطه ذوب: 1843 درجه سانتی گراد

کاربرد تیتانیوم دی اکسید

همانطور که در قسمت فوق به آن اشاره شد، ترکیب شیمیایی تیتانیا یکی از پرکاربردترین رنگدانه های معدنی در صنایع است. مهمترین مصرف کنندگان این نمک معدنی، صنایع تولید رنگ و پوشش، صنایع کاغذ سازی و تولید پلاستیک هستند. این صنایع بیشتر از ۸۰ درصد از تیتان تولید شده در جهان را مصرف می کنند. 

8 درصد از تیتانیا جهان در صنایع تولید الیاف، رنگدانه ‌های صنعت لاستیک، محصولات آرایشی و تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. سایر موارد کاربرد دی اکسید تیتانیوم در صنایع سرامیک و شیشه سازی، تهیه کاتالیزورها، ساخت انواع رساناهای جریان برق و سنتز حد واسط شیمیایی، عنوان شده است. این ترکیب معدنی در حالت طبیعی به شکل پودر جامد سفید رنگ می باشد.

موارد ایمنی مربوط به تیتانیوم دی اکسید

با توجه به برگه اطلاعات شیمیایی و موارد ایمنی تیتانیوم دی اکسید، مشخص شده است این ترکیب معدنی از نظر اشتعال پذیری و سمیت، بی خطر است اما می‌تواند موجب تحریک و یا آلرژی در سیستم تنفسی شود. کارگرانی که با این رنگدانه معدنی سر و کار دارند، در طولانی مدت ممکن است دچار آسیب های تنفسی شوند. به این ترتیب توصیه می شود حتماً هنگام کار با این ترکیب شیمیایی از دستکش، ماسک و لباس کار مخصوص و عینک ایمنی استفاده کنند.

در صورتی که غبارات تیتانیا وارد سیستم تنفسی شوند، می توانند با مخاط مرطوب مجاری تنفسی  ادغام شده و حساسیت های شدید به وجود آورند.

کیسه های بسته بندی تیتان باید در انبارهای خشک و خنک و دارای تهویه مناسب ذخیره شوند. بسته بندی این ترکیب شیمیایی نباید در مجاورت منابع حرارت یا آتش قرار داده شود. ترجیحاً از تماس با سایر مواد شیمیایی مایع نیز جلوگیری گردد.

بازار تیتانیوم دی اکسید

خرید و فروش تیتانیوم دی اکسید به طور متداول در بسته بندی های ۲۵ و ۵۰ کیلوگرمی در بازار انجام می گیرد؛ بنابر نیاز مشتریان، حمل فله ای این ترکیب نیز امکانپذیر است. سالانه بیشتر از چندین میلیارد دلار درآمدزایی از طریق صادرات تیتانیوم‌دی‌اکسید حاصل کشورهای فعال در این حوزه می گردد. طبق آماری که در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسیده است، حدود ۱۰ میلیارد دلار نتایج صادرات این ترکیب معدنی بوده است. در حال حاضر کشور چین، برترین صادر کننده و کشور آلمان، برترین وارد کننده تیتانیا می باشند. سایر اطلاعات صادرات و واردات این ترتیب را در لینک زیر مشاهده می کنید.

صادرات و واردات تیتان

برای اطلاع از قیمت با ما تماس بگیرید.