پلی اورتان (گرید چسب TPU)

پلی اورتان (Polyurethane)

پلی اورتان چیست؟

ترکیب شیمیایی پلی اورتان (PUR)، یک ترکیب پلیمری با ساختار مولکولی متشکل از پیوندهای اورتان یا کربامات است. این پلیمر در هنگام گرم شدن، ذوب نمی شود، بنابراین می توان آن را یک پلیمر ترموپلاستیک به شمار آورد. تولید ترتیب PUR از دو مونومر استفاده می‌شود که در اثر واکنش های پلیمریزاسیون به یکدیگر متصل می شوند. در هر گروه پلیمری، ترکیب های ایزوسیانات و پلی اُل در واکنش های پلیمریزاسیون شرکت می کنند. کاربرد پلی اورتان را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 از پلی یورتان در ساخت قطعات و تجهیزات پلاستیکی با مقاومت فوق العاده بالا استفاده می شود. لاستیک های فومی شکل، سفت و محکم با خاصیت عایق بودن، برخی از قطعات مقاوم لاستیکی برای آسانسورها و غلتک ها، تهیه چسب های مقاوم، پوشش های سطح، برخی از الیاف مصنوعی، همگی با استفاده از پلی یورتان ساخته می شوند. این ترکیب، یک ماده اولیه در صنایع لاستیک و پلاستیک محسوب می ‌شود.

خواص فیزیکی منحصر به فرد پلی اورتان موجب شده است مهندسین مواد، این پلیمر را به عنوان یک ماده پایدار محکم و بادوام برای امور ریخته گری و قطعه سازی خود انتخاب کنند. این پلیمر در برابر عوامل سخت محیطی نظیر سایش، گرما، حلال ها، اسیدها و روغن ها بسیار مقاوم است. تسمه نقاله هایی که با استفاده از این پلیمر ساخته می‌شوند بدون سر و صدا کار می کنند. همچنین هزینه های خرابی یا تعمیرات را نیز تا حد زیادی کاهش می دهند.

مهمترین خواص فیزیکی پلی اورتان عبارتند از: سختی بالا – استحکام کششی – مقاومت در برابر فشار  -مقاومت در برابر ضربه – مقاوم در برابر سایش و پارگی.

کاربرد پلی اورتان

متداول ترین و رایج ترین موارد کاربرد پلی اورتان استفاده از این ماده پلیمری برای تولید پوشش های پلی یورتان است. به دلیل اینکه از ایزوسیانات ها برای ساخت این پلیمر استفاده می شود، قابلیت پایداری نوری در آن به وجود می آید؛ به این ترتیب، زمانی که نور سفید با این پوشش ها برخورد کند، رنگ آن از رنگ سفید به زرد و سپس به قهوه ای مایل به قرمز تبدیل می شود.

ماشین آلات یا تجهیزاتی که دوام و راندمان قطعات لاستیکی در آنها مورد نظر باشد، از پلیمر پلی یورتان برای قطعه سازی استفاده می شود. غلتک های پله برقی، برخی از تایرها، سبد های خرید در فروشگاه ها، برخی از قطعات خودرو، کفپوش ها، قطعات لاستیکی در ابزارهای الکترونیکی و برخی از شیلنگ ها نیز با استفاده از این پلیمر تهیه می شوند.

موارد ایمنی مربوط به پلی اورتان

با توجه به برگه اطلاعات ایمنی و شیمیایی پلی اورتان، افرادی که دارای اختلالات تنفسی، بیماری های ریوی یا واکنش های آلرژیک هستند در مقابل این پلیمر ممکن است آسیب پذیر باشند. اگر بخارات PUR توسط افراد تنفس شود، به شدت سیستم تنفسی را تحریک می کند. 

درب های مخازن نگهداری پلی یورتان باید محکم بسته شوند و در محل خشک و خنک و دارای تهویه مناسب نگهداری شوند. همچنین بسته بندی های مخصوص این پلیمر باید به دور از گرما، جرقه یا منبع آتش سوزی قرار گیرند. کارگرانی که با این ماده سروکار دارند لازم است هنگام کار از دستکش مخصوص و لباس کار، عینک و ماسک ایمنی استفاده کنند.

بازار پلی اورتان

در بازارهای جهانی، خرید و فروش پلی اورتان درآمد بالایی را به خود اختصاص داده است. برترین کشورهای صادرکننده این ترکیب پلیمری عبارتند از: کشور آلمان – آمریکا – کشور ایتالیا – کشور چین و کشور هلند. میزان درآمد کشور آلمان از صادرات PUR چیزی حدود یک و نیم میلیارد دلار است. در همین راستا کشورهای چین، مکزیک و آلمان، آمریکا و ایتالیا نیز جزو واردکنندگان این پلیمر محسوب می شوند. برای اطلاع از قیمت و خرید این ماده با ما تماس بگیرید.