تری کلرواتیلن

تری کلرواتیلن (Trichloroethylene)

تری کلرواتیلن چیست؟

ترکیب شیمیایی تری کلرواتیلن یک هیدروکربن با ساختاری ساده است که معمولاً به عنوان یک حلال صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. تری کلرو اتیلن در شکل ظاهری به صورت مایعی شفاف و غیر قابل اشتعال می باشد. به دلیل شباهت این ترکیب آلی به ترکیب تری کلرو اتان، معمولاً این نوع ترکیب ها را در دسته کلرواتان ها قرار می دهند. مهمترین مسئله ای که این ترکیب شیمیایی برای محیط زیست به وجود آورده است، راه یافتن به آب های زیرزمینی و همچنین وجود مقادیر اندکی از آن در آب های آشامیدنی می باشد. دلیل این امر هم تخلیه فاضلاب های صنعتی به محیط زیست عنوان شده است. در قسمت بعدی با کاربرد ها، ویژگی های فیزیکی و خواص شیمیایی تری کلرو اتن آشنا می شویم.

ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی تری کلرواتیلن به صورت زیر معرفی می شوند:

 •  نام ترکیب: تری کلرواتیلن
 •  نام های متداول: 1و1و2-تری کلرواتان / 1و1-دی کلرو-2-کلرواتیلن / استیلن تری کلرید / TCE / تری اتیلن / تریسلن
 •  فرمول مولکولی: C2HCl3
 •  خطر: تحریک کننده – غیر قابل اشتعال
 •  حلالیت در آب: 280/1 گرم در یک لیتر
 •  حلالیت در سایر حلال ها: اتر – اتانول – کلروفرم
 •  جرم مولی: 38/131 گرم بر مول
 •  دانسیته: 46/1 گرم بر سانتی متر مکعب
 •  نقطه جوش: 2/87 درجه سانتی گراد
 •  نقطه ذوب: 8/84 – درجه سانتی گراد
 •  فشار بخار: 58 میلی متر جیوه

کاربرد تری کلرواتیلن

یکی از موارد استفاده ترکیب تری کلرواتیلن، استفاده از آن به عنوان ماده اولیه در ترکیبات تترا فلورو اتان می باشد. ترکیب شیمیایی تری کلرو اتیلن به دلیل اینکه قابلیت انتقال حرارت بالا و عملکرد در دماهای بسیار پایین را دارد برای سیستم های سرمایشی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از روش های استخراج روغن های گیاهی نظیر سویا و نارگیل با استفاده از تری کلرواتیلن به عنوان یک حلال، امکانپذیر است. همچنین در صنایع غذایی برای استخراج عصاره گیاهان، تهیه طعم دهنده ها و ادویه ها از این حلال استفاده می شود.

موارد ایمنی مربوط به تری کلرواتیلن

آنچه از برگه اطلاعات ایمنی و شیمیایی ترکیب تری کلرواتیلن بر می آید، نتایج نشان داده اند تماس طولانی مدت با مقادیر بالای این ماده می تواند منجر به سرطان شود. کارگرانی که با این ترکیب شیمیایی سر و کار دارند ممکن است دچار تحریک چشم ها یا پوست دست شوند. همچنین اثرات حاد این ماده بر سیستم عصبی مرکزی گزارش شده است؛ به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که با این ترکیب آلی سروکار دارند حتماً از لباس کار، دستکش و ماسک ایمنی استفاده کنند. تنفس کردن بخارات تری کلرو اتیلن می‌تواند دستگاه تنفسی را به شدت تحریک کند.

چنانچه مقادیر مشخصی از این حلال به محیط زیست وارد شود، اثرات جانبی طولانی مدت در آبزیان ظاهر شده و اندام های حیاتی آنها را به خطر می‌اندازد.

به دلیل اهمیت ترکیب شیمیایی تری‌کلرواتن، لازم است مخازن مخصوص ذخیره و نگهداری این حلال مایع در مکان های خشک و خنک و مجهز به تهویه مناسب نگهداری شوند. لازم است مخازن از قرار گرفتن در نور مستقیم به دور باشند.

بازار تری کلرواتیلن

بازار خرید و فروش تری کلرواتیلن، رقم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. طبق آمار ثبت شده در سال ۲۰۱۷ حدود ۸۱ میلیون دلار سهم صادرات این ترکیب آلی بوده است. کشور آمریکا با سهم حدود ۳۴ درصد، کشور چین با سهم ۳۰ درصد و کشور ژاپن با سهم ۱۴ درصد، سه کشور برتر در حوزه صادرات تری کلرواتیلن هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت این ترکیب شیمیایی می توانید با ما تماس بگیرید.