رزین فنولیک

رزین فنولیک (Phenol formaldehyde resin)

رزین فنولیک چیست؟

رزین فنولیک یک گروه از پلیمرهای تازه ابداع شده است که طیف وسیعی از کاربردها را در موارد مختلف تحت پوشش قرار می دهد. این رزین ها برای اولین بار در سال ۱۹۰۷ ابداع شدند و اولین مواد پلاستیکی بودند که به صورت تجاری به فروش رسیدند. انواع رزین های فنولیک با نام رزین های ترموستاتیک نیز شناخته می شوند. این جمله به مفهوم آن است که پلیمر رزین فنولی در حرارت های بالا، پایداری فوق العاده خوبی دارد که کاربرد مهم این ماده محسوب می‌شود.

بسته به اینکه انواع رزین فنولیک در چه درجه حرارتی، پایدار است، به انواع مختلف طبقه بندی می شود. تمام انواع رزین های فنولیک تا حداکثر ۳۰۰ تا ۳۵۰ درجه سانتیگراد، پایداری خود را حفظ می کنند و همچنین در برابر اثرات مواد شیمیایی و نفوذ آب، مقاومت عالی دارند. این ترکیبات رزین فنولی به رنگ زرد تا قرمز تیره هستند و از نظر قیمت، مقرون به صرفه بوده و از نظر عملکردی نیز بسیار عالی می باشد.

کاربرد رزین فنولیک

انواع رزین فنولی به دلیل پایداری حرارتی، خواص مکانیکی و فیزیکی بسیار عالی در طیف وسیعی از محصولات صنعتی وجود دارند. به دلیل ویژگی های خاص این ماده از این رزین ها عمدتاً در تولید تابلوهای مدار برق، محصولات قالب گیری پلاستیکی نظیر توپ بازی بیلیارد، ساخت میزهای آزمایشگاهی، تولید انواع پوشش و چسب مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از پوشش های مخصوص فایبرگلاس به صورت مخلوط رزین فنولی و کربن برای تولید لمینت های چند لایه در صنعت به کار می روند. این رزین ها تحت واکنش های پلیمریزاسیون تولید می شوند، بنابراین انتخاب مواد پایه متناسب با نوع کاربرد محصول نهایی انجام می گیرد.

موارد ایمنی مربوط به رزین فنولیک

ترکیب رزین فنل- فرمالدهید عمدتاً از مواد اولیه رزین فنولی فرمالدهید، ترکیبات فنول و در برخی از موارد بنزیل الکل ها تشکیل می شود. با توجه به اطلاعات ایمنی و  شیمیایی این ترکیب پلیمری، لازم است رزین های فنولیک را در ظروف درب بسته نگه دارید تا از خارج شدن بخارات احتمالی از ظروف جلوگیری نمایید. هنگام کارکردن با این ترکیب حتماً از عینک، ماسک و لباس کار مخصوص استفاده کنید تا بخارات تحریک کننده رزین فنولی وارد دستگاه تنفسی و چشمان شما نشود.

دقت داشته باشید که ظروف مخصوص ذخیره و نگهداری رزین های فنولی را در انبارهای خشک و خنک مجهز به سیستم های تهویه مطبوع قوی نگهداری کنید. بهترین دما برای نگهداری و ذخیره مخازن رزول ، ۳۵ درجه فارنهایت است. در این دما، حداکثر ماندگاری ترکیب پلیمری حفظ می شود.

بازار رزین فنولیک

خرید و فروش رزین فنولیک در بازار جهانی به عنوان یکی از مواد پر کاربرد پلیمری، توجه به بازارهای مصرف را به خود جلب نموده است. در این خصوص، کشورهای آمریکایی و اروپایی به طور فعال در تولید صادرات و واردات این ترکیب پلیمری نقش دارند. خرید و فروش رزین فنولی با کد شش رقمیHS92  انجام می گیرد.

 برترین کشورهای صادر کننده رزین های فنولی:

  •  آمریکا – 269 میلیون دلار
  •  ژاپن – 244 میلیون دلار
  •  آلمان – 207 میلیون دلار
  •  چین – 165 میلیون دلار
  •  بلژیک و لوکزامبورگ – 124 میلیون دلار

برترین کشورهای وارد کننده رزین های فنولی:

  •  چین – 286 میلیون دلار
  •  آلمان – 147 میلیون دلار
  •  آمریکا – 119 میلیون دلار
  •  کانادا – 5/78 میلیون دلار
  •  کره جنوبی – 3/74 میلیون دلار