هاردنر پلی آمید

هاردنر پلی آمید (Polyamide Hardeners)

هاردنر پلی آمید چیست؟

هاردنر پلی آمید ترکیبی است که در بازار تجاری در دسته ترکیبات رزین اپوکسی و انواع هاردنر قرار می گیرد. این مواد با گریدها و کدهای تجاری مخصوص شناخته می شود. به طور مثال اگر برای خرید هاردنر به یک فروشگاه مراجعه کنید، حتماً با نام های متنوع از این ترکیب مواجه می شود. انواع هاردنر پلی آمید از خانواده ترکیبات سخت کننده برای رزین ها محسوب می شود. این ماده به رزین اپوکسی اضافه می گردد تا در دمای معین، خشک و سخت گردد. برخی از این هاردنرها دارای درصد معینی از یک حلال آلی هستند و برخی دیگر بر پایه آب می باشند. در ادامه با ویژگی و کاربرد هاردنر پلی آمید بیشتر آشنا می‌شویم.

کاربرد هاردنر پلی آمید

مهم ترین و اصلی ترین کاربرد هاردنر پلی آمید، استفاده از آن به عنوان عامل سخت کننده و خشک کننده در برخی از رنگ های صنعتی از جمله پوشش های محافظ، رنگ های لایه نهایی، رنگ های پرایمر و برخی از ترکیبات آب بندی می باشد. استفاده از این هاردنرها مزایای زیادی را در مصرف ارائه می دهد؛ اگر این ماده به رنگ اضافه شود، سرعت خشک شدن را افزایش داده و با بسیاری از حلال ها سازگاری دارد.  دارای سختی بسیار مناسبی است.

مهم ترین ویژگی هاردنرپلی آمید شامل انعطاف پذیری، مقاومت بالا در برابر ضربه و اثرات مواد شیمیایی، ثبات و دوام، چسبندگی عالی و … می باشد. دقت داشته باشید که کدام یک از انواع این هاردنر با نوع کاربری شما متناسب هستند.

موارد ایمنی مربوط به هاردنر پلی آمید

موادی که با نام هاردنر برای مخلوط کردن با رزین ها به کار می روند به طور عمومی اشتعال پذیر و قابل انفجار نیستند اما لازم است کارگران هنگام کار با هاردنرپلی‌آمید حتماً از دستکش استفاده کنند. و هاردنر رزین خاصیت سمی بودن برای پوست دست افراد دارند لذا توصیه می شود به هیچ عنوان کارگران بدون لباس کار، با این مواد کار نکنند. توصیه می شود هنگام استفاده از هر نوع هاردنر، دستور العمل استفاده و برگه اطلاعات ایمنی آن هاردنر تهیه گردد. بشکه های حاوی این هاردنر حتماً باید در انبارهای خشک و خنک نگهداری شود و از انجام آن جلوگیری گردد.

بازار هاردنرپلی آمید

خرید و فروش هاردنرپلی آمید در بازار برای مصارف صنعتی به صورت حمل در بشکه ها با حجم مشخص انجام می شود. این ماده شیمیایی در حالت معمولی به صورت مایع است. بسته به اینکه نیاز مشتریان از این ماده چقدر است، ثبت سفارش به صورت عمده یا جزئی امکان پذیر است. در بازار خرید و فروش هاردنرپلی‌آمید، این ترکیب در کنار سایر هاردنرهای اپوکسی ارائه می شود. متأسفانه هیچ آمار و ارقام یا منبع معتبری وجود ندارد که در خصوص فروش، صادرات و واردات این هاردنر صحبت کرده باشد. لذا به همین اطلاعات بسنده می کنیم.