دی بوتیل فتالات (DBP)

دی بوتیل فتالات (Dibutyl phthalate)

دی بوتیل فتالات چیست؟

 دی بوتیل فتالات (DBP)، یک ترکیب شیمیایی آلی از گروه ترکیبات فتالات شناخته می شود. در ساختار مولکولی این ترکیب شیمیایی، یک حلقه بنزن با دو استخلاف کربوکسیلیک اسید وجود دارد که گروه‌ های فعال واکنشگر را به وجود آورده‌اند. از ترکیب شیمیایی دی بوتیل فتالات به عنوان یک حلال در صنایع لاستیک و پلاستیک استفاده می شود. این ترکیب نقش پلاستی سایزر یا نرم کننده را در صنعت پلاستیک ایفا می‌کند. کشورهای زیادی در حال حاضر این ترکیب آلی را تولید می کنند، بنابراین میزان عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی برای خرید و فروش DBP به صنایع مصرف کننده بستگی دارد. کاربرد بوتیل فتالات و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این ترکیب را در ادامه مشاهده می کنید.

ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی دی بوتیل فتالات به صورت زیر معرفی می شوند:

  •  نام آیوپاک: دی بوتیل بنزن-1و2-دی کربوکسیلات
  •  نام های متداول: بوتیل فتالات – DBP
  •  فرمول مولکولی: C16H22O4
  •  خطر: کم خطر – غیر سمی برای انسان ها – سمی برای آبزیان
  •  حلالیت در آب: 13 میلی گرم در یک لیتر
  •  جرم مولی: 348/278 گرم بر مول
  •  دانسیته: 05/1 گرم بر سانتی متر مکعب
  •  نقطه جوش: 340 درجه سانتی گراد
  •  نقطه ذوب: 35 – درجه سانتی گراد
  •  فشار بخار: 00007/0 میلی متر جیوه 

کاربرد دی بوتیل فتالات

مهمترین موارد کاربرد دی بوتیل فتالات، اغلب در مصارف صنعتی گزارش شده است. از این ترکیب آلی در طیف وسیعی از صنایع رزین، پوشش ها و پلیمرها به عنوان یک عامل پلاستی سایزر استفاده می‌شود. از ترکیب DBP به عنوان یک نرم کننده در صنایع چسب، تولید لاک، جلادهنده ها و جوهرهای چاپ نیز استفاده می شود.

Dibutyl phthalate در تولید لوازم و محصولات آرایشی به عنوان یک حلال معطر و تثبیت کننده به کار می رود. اگر در محصولات، ایجاد شرایط آئروسل یا روان کنندگی مطرح باشد، DBP انتخاب عالی خواهد بود. نرم کننده های پوست و یا محلول های کاشت ناخن –  محصولات زیبایی –  با استفاده از همین ماده آلی تولید می شوند.

یکی دیگر از موارد استفاده دی بوتیل فتالات، کاربرد آنها در انواع پوشش کف، تجهیزات لاستیکی اتومبیل، ترکیبات pvc، کابل های برق،  تولید انواع لاستیک ها برای پوشش کف و درزگیرها، برخی از داروهای درمانی و … می باشد. از DBP در آزمایشگاه های تحقیقاتی نیز استفاده می شود.

بازار دی بوتیل فتالات

با نگاه کوتاهی بر بازار دی‌بوتیل‌فتالات در کشورهای جهان، آمار نشان داده‌اند که این ماده در گروه ترکیبات فتالات در بیشتر کشورهای اروپایی و همچنین در کشور ایالات متحده آمریکا ممنوع اعلام شده است؛ چرا که برای محیط زیست خطرناک است؛ اما در کشورهای آسیایی همچنان این ماده مورد مصرف قرار می گیرد. کشورهای آسیای جنوب شرقی و حوزه اقیانوسیه بیشتر از ۸۰ درصد از این ماده جهان را تولید می کنند. کاهش تقاضای بازار در کشورهای اروپایی، روند صادرات این ترکیب به مناطق اروپایی و آمریکا را کاهش داده است. عمده ترین بازار مصرف DBP به کشورهای آسیایی و آسیای جنوب شرقی محدود می شود. برای اطلاع از قیمت و خرید این ماده با ما تماس بگیرید.